PPE 7/2022
Execution of Court Orders by Diplomatic and Consular Institutions of Ukraine: Legislative and Practical Review
Svitlana Belikova
Candidate of Juridical Sciences (Ph.D); Senior Counselor of Justice, Verkhovna Rada of Ukraine, assistant consultant, Kyiv, Ukraine
Mykola Mishchuk
Candidate of Juridical Sciences (Ph.D); Honoured lawyer of Ukraine, Associate Professor of Legal Support of Business Security Department, State University of Trade and Economics, Kyiv, Ukraine
Dowiedz się więcej
STRESZCZENIE
Wykonanie postanowień sądu przez placówki dyplomatyczne i konsularne Ukrainy: przegląd legislacyjny i praktyczny
Przyjęcie ustawy „O służbie cywilnej” w grudniu 2015 r. było początkiem kolejnego etapu poszerzania jej zakresu w odniesieniu do urzędników służby dyplomatycznej. W oczywisty sposób miało to swoje odzwierciedlenie w ustawie „O służbie dyplomatycznej”, która weszła w życie w grudniu 2018 r.
Zgodnie z par. 4 części 1 art. 2 ustawy „O służbie dyplomatycznej” pracownik dyplomatyczny to obywatel Ukrainy zajmujący stanowisko dyplomatyczne w organie służby dyplomatycznej, który otrzymuje wynagrodzenie z budżetu państwa i egzekwuje uprawnienia wprowadzone dla danego stanowiska i związane bezpośrednio z wykonywaniem funkcji dyplomatycznych lub konsularnych oraz przestrzega zasad służby dyplomatycznej.
Tym samym powyższa definicja pozwala nam na stwierdzenie, że pracownik dyplomatyczny należy do kategorii urzędników służby cywilnej i dlatego zastosowanie w stosunku do niego mają wszystkie wymogi dotyczące pełnienia służby cywilnej.
Jednocześnie w tym samym art. 1 ustawy „O służbie dyplomatycznej” stwierdzono, że służba dyplomatyczna to służba publiczna specjalnego rodzaju, która obejmuje profesjonalne działania urzędników służby dyplomatycznej związane z realizacją polityki zagranicznej Ukrainy, ochroną interesów narodowych Ukrainy w obszarze relacji międzynarodowych oraz ochroną praw i interesów obywateli i osób prawnych Ukrainy za granicą.
Art. 11 ww. ustawy przewiduje także, że urzędnicy służby dyplomatycznej pełnią obowiązki określone dla urzędników służby cywilnej zgodnie z ustawą „O służbie publicznej”, z uwzględnieniem przepisów szczegółowych wprowadzonych w tej ustawie.
Do głównych funkcji służby dyplomatycznej należy utrzymywanie relacji dyplomatycznych i konsularnych z państwami zagranicznymi oraz realizowanie w Ukrainie i za granicą funkcji konsularnych przewidzianych zgodnie z traktatami międzynarodowymi obowiązującymi Ukrainę, na których wiążący charakter zgody udzieliła Rada Najwyższa Ukrainy, oraz zgodnie z innymi aktami prawnymi Ukrainy (par. 3, 19 części 1, art. 7 ustawy „O służbie dyplomatycznej”).
Urzędnicy misji dyplomatycznych i placówek konsularnych mogą sporządzać dokumenty w postępowaniach, takie jak wnioski o przekazanie dokumentów obywatelowi Ukrainy zamieszkałemu za granicą oraz wnioski o pozyskiwanie dowodów. Wykonują postanowienia sądów zgodnie z przepisami proceduralnymi Ukrainy i zagranicznymi aktami prawnymi.
Słowa kluczowe: misja dyplomatyczna, biuro konsularne, postanowienie sądu o doręczeniu dokumentów, postanowienie sądu o pozyskiwaniu dowodów, wykonanie postanowienia sądu